“Asgjë nuk mund të bëhet për ta pa ta”/ Personat me aftësi të kufizuar kërkojnë ndryshimin e ligjit dhe garantimin e mjeteve ndihmëse

Leo është 14 vjeç dhe ka bërë 14 ndërhyrje kirurgjikale. Tani po përgatitet për të kryer operacionin e 15-të. Spitalet në Shqipëri nuk ofrojnë shërbimin për sëmundjen me të cilën jeton “Osteogenesis  Inperfecta Paraplegi inferiore”, prandaj duhet operuar jashtë. Këtë herë operacioni do të kryhet në Turqi dhe kushton 30 mijë euro.

Familja e ka të pamundur të sigurojë një shumë të tillë, prandaj përmes mediave dhe rrjeteve sociale kërkon ndihmën e qytetarëve, apo dhe të bizneseve për t’u solidarizuar.

Nga shteti Leo merr 27 mijë lekë kemp, ndërsa vetë e ëma si kujdestare e djalit 12 mijë lekë.

“Janë shumë pak. As për ilaçe, as për pampersa nuk dalin”, tregon për “Ora News” Angjela Hasanllari, mamaja e Leos, duke shtuar se edhe ilaçet duhet t’i blejë në Greqi, pasi ato që merrte në Shqipëri, qoftë dhe ato me rimbursim, nuk i bënin mirë”

Kur e pyes se çfarë mjeti ndihmës ka marrë nga shteti, Angjela tregon: “Shteti solli një makinë që e çojmë në shkollë dhe fizioterapiste në shtëpi për 1 vit. Po ta mbash mend kur u vesh Edi Rama babagjysh tek e diela shqiptare”, kujton ajo e shton pasi ra covidi gjithçka u ndërpre.

Bëhet fjalë për një ndihmë që shteti ia dha, pasi historia e Leos u bë publike në një emision televiziv në 2015. 

Por për jetën e Leos dhe personave me aftësi të kufizuar mjetet ndihmëse janë të domosdoshme çdo ditë që t’u përmirësohet cilësia e jetës, të mos u cënohet shëndeti dhe t’u lehtësohet përfshirja dhe pjesëmarrja në shoqëri.

Në Shqipëri mjetet ndihmëse për këta persona janë të përcaktuara në mënyrë të përgjithshme nga një legjislacion i vjetër në kohë që nuk është përditësuar me ndryshimet që kanë ardhur si rezultat i zhvillimit të shkencës dhe teknologjisë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *